JESIENNY KOMPLET:
blezer
instrukcja
wykrój
pulower
instrukcja
wykrój
spódnica
instrukcja
wykrój
UNIWERSALNA LIZESKA
instrukcja wykrój
|
Salon Mody prezentuje blezer, pulower i spódnicę - tworzące atrakcyjny jesienny komplet. Strój zalecany na wystawne kolacje i oficjalne spotkania towarzyskie. Na część nieoficjalną zalecamy wykrój modnej i uniwersalnej lizeski. Niniejsza Instrukcja Obsługi została opracowana na podstawie dodatku miesięcznego Kobiety i Życia (nr 37/1180 wrzesień 1973 r., cena 1 zł).
|
Jesienny Komplet
Komplet składa się z klasycznego blezera i długiego pulowera bez rękawów w trójbarwne pasy oraz z jednobarwnej spódnicy w kolorze jednego z pasów. Kolory: miodowy, brązowy oraz biały.
Na wykonanie potrzeba ok. 65 dag wolny koloru miodowego, ok. 30 dag koloru brązowego oraz ok. 30 dag koloru białego. Druty nr 2 1/2 oraz nr 3. Jeśli będziemy wykonywali tylko poszczególne części tego kompletu, to na blezer potrzeba po 20 dag każdego koloru, na pulower po 12 dag każdego koloru, a na wykonanie spódnicy ok. 36 dag koloru miodowego.
Ściegi:
Ściągacz - l oczko na prawo, l oczko na lewo.
Pończoszniczy - l rząd na prawo, l rząd na lewo.
Ścieg w pasy - X dwa rzędy pończoszniczym białym, 4 rzędy brązowym, 2 rzędy białym, 4 rzędy miodowym X. Powtarzać stale to, co podane między krzyżykami.
Obliczenie jest podane na grubość wełny, z której próbka z 20 oczek na szerokość = 8 cm, a 20 rzędów ma wysokość = 5 cm
Blezer
Lewy przód
Narzucamy 63 oczka na druty nr 2 1/2 i przerabiamy ściągaczem l cm na wysokość. Zmieniamy druty na nr 3 i robimy dalej pończoszniczym w pasy. Na wysokości 11 cm ujmujemy od prawego brzegu co 2 1/2 om 6 razy po l oczku. Na wysokości 14 i pół cm wyrabiamy kieszeń. W tym celu pozostawiamy na agrafce 15 oczek od prawego brzegu i 17 oczek od lewego brzegu. Na pozostałych 29 oczkach przerabiamy drutami nr 2 1/2 ściągaczem 6 rzędów i oczka te zakańczamy. Narzucamy teraz 29 oczek na druty nr 3 i przerabiamy kolorem miodowym, ściegiem pończoszniczym 11 cm na wysokość (na spód kieszeni). Podejmujemy teraz oczka pozostawione w oczekiwaniu, umieszczając w środku znajdujące się na drucie 29 oczek, przerabiamy dalej do wysokości 30 cm, po czym dodajemy od prawego brzegu do 2 i 3/4 cm 6 razy po l oczku. Na wysokości 47 cm zakańczamy, na podkrój pachy, co drugi rząd od prawego brzegu: l raz 4 oczka, l raz 3 oczka, 2 razy po 2 oczka, 4 razy po l oczku. Jednocześnie od lewego brzegu zakańczamy na podkrój dekoltu: 15 razy po l oczku co 4 rząd, 3 razy po l oczku co 6 rząd. Na wysokości 67 cm zakańczamy w 6 razach oczka na ramię. Prawy przód przerabiamy podług tych samych obliczeń.
Plecy
Narzucamy 125 oczek kolorem miodowym na druty nr 2 1/2 i przerabiamy ściągaczem l cm na wysokość. Zmieniamy druty na nr 3 i przerabiamy dalej ściegiem w pasy. Na wysokości 11 cm ujmujemy z obu boków co 2 1/2 cm 6 razy po l oczku. Na wysokości 30 cm dodajemy z każdego boku co 2 i 3/4 cm 6 razy po l oczku. Na wysokości 47 cm zakańczamy na pachy co 2 rząd: l raz 3 oczka, 2 razy po 2 oczka, 5 razy po l oczku. Na wysokości 67 cm zakańczamy z obu boków w sześciu razach po 5 oczek (po 30 oczek z każdego boku). Pozostałe na drutach oczka zakańczamy naraz.
Rękawy
Narzucamy 62 oczka na druty nr 2 1/2 i przerabiamy l cm na wysokość ściągaczem. Zmieniamy druty na nr 3 i przerabiamy ściągaczem w pasy. Na wysokości 5 cm dodajemy z każdego boku co 2 1/2 cm 14 razy po l oczku. Na wysokości 45 cm, na wyrobienie główki rękawa, ujmujemy z każdego boku co drugi rząd: 1 raz 3 oczka, 2 razy po
2 oczka, 26 razy po l oczku, 2 razy po 2 oczka, 1 raz
3 oczka. Pozostałe na drucie oczka zakańczamy naraz.
Plisa przy upięciu
Narzucamy 208 oczek na druty nr 2 1/2 i przerabiamy ściągaczem: 4 rzędy białym,
4 rzędy brązowym i 4 rzędy miodowym, wyrabiając w 6 rzędzie 7 dziurek, szerokości 2 oczek, na guziki. Pierwszą dziurkę umieszczamy 6 oczek od dołu, następną w odstępach 18 oczek jedną od drugiej. Drugą połowę plisy robimy bez dziurek na guziki.
Wykończenie
Prasujemy wszystkie części przez wilgotne płótno. Zszywamy szwy i wszywamy rękawy. Podszywamy spód kieszeni i przyszywamy dookoła plisę. Przyszywamy guziki.
|
|
|
Pulower
Przód
Narzucamy 120 oczek kolorem miodowym na druty nr 2 1/2 i przerabiamy ściągaczem, 1 cm na wysokość, zmieniamy druty na nr 3 i robimy dalej pończoszniczym w pasy. Na wysokości 9 cm ujmujemy z obu boków co 3 om 6 razy po l oczku. Dalej robimy prosto. Na wysokości 29 cm (dodajemy z każdego boku co 2 1/2 cm 6 razy po l oczku. Na wysokości 44 cm zakańczamy na podkrój pach co drugi rząd: 1 raz, 3 oczka, 5 razy po 2 oczka i 4 razy po 1 oczku. Dalej robimy prosto. Na wysokości 52 cm zakańczamy 18 środkowych oczek i każdą część przerabiamy osobno, zakańczając od strony dekoltu co 2 rząd: 1 raz 3 oczka, 3 razy po 2 oczka, 5 razy po 1 oczku. Dalej robimy prosto. Na wysokości 66 cm zakańczamy oczka na ramiona w trzech razach.
Plecy
Wykonujemy tak samo jak przód, tylko bez wyrabiania podkroju dekoltu. (Na wysokości 63 cm zakańczamy 22 środkowe oczka i każdą część przerabiamy osobno, zakańczając od strony dekoltu co drugi rząd: l raz 3 oczka, 3 razy po 2 oczka i 3 razy po l oczku. Na wysokości 66 cm zakańczamy na ramię pozostałe na drucie oczka w trzech razach.
Plisa przy szyi
Narzucamy 164 oczka kolorem miodowym na druty nr 2 1/2 i przerabiamy ściągaczem 4 rzędy następnie 4 rzędy brązowym i 4 rzędy białym.
Plisy wykańczające pachy
Narzucamy 116 oczek na druty nr 2 1/2 i przerabiamy tak samo jak plisę przy szyi.
Wykończenie
Prasujemy wszystkie części, zeszywamy szwy, przyszywamy plisy.
|
WYKROJE |
|
|
|
Spódnica
Przód i tył jest taki sam. Narzucamy 146 oczek kolorem miodowym na druty nr 3 i przerabiamy pończoszniczym 7 cm na wysokość. Teraz ujmujemy z każdego boku co 2 1/2 cm 20 razy po l oczku. Na wysokości 63 cm zakańczamy wszystkie oczka naraz.
Wykończenie
Prasujemy tył i przód przez wilgotne płótno. Zszywamy boczne szwy. Przyszywamy górą elastyczną taśmę. U dołu podwijamy obręb 3 cm szerokości.
|
WYKRÓJ |
| | |
|
Lizeska
Jest to model lizeski, którą można również nosić po domu do spodni lub spódnic. Na wykonanie potrzeba ok. 45 dag cienkiej wełny, najlepiej typu "mohair", druty nr 3 oraz nr 3 1/2.
Ściegi:
Ściągacz 2/2 - 2 oczka na prawo, 2 oczka na lewo.
Pończoszniczy na lewo (rząd na lewo, rząd na prawo). Obliczenie jest podane na grubość wełny, z której próbką z 20 oczek na szerokość = 6,6 cm
Lewy przód
Rozpoczynamy od dołu kimonowego rękawa. Narzucamy 53 oczka ma druty 3 1/2 i przerabiamy prosto pończoszniczym na lewo do wysokości 33 cm. Teraz od lewego brzegu dodajemy co drugi rząd 4 razy po 2 oczka, 1 raz 4 oczka i l raz 45 oczek (bok), dalej robimy prosto. Na wys. 48 cm dodajemy od prawego brzegu na ramię 4 razy po l oczko co 2 1/2 cm Na wysokości 58 cm pozostawiamy od prawego brzegu na zapasowym drucie, co drugi rząd, kolejno 10 razy po 10 oczek, l raz 14 oczek i robotę pozostawiamy w oczekiwaniu. Drugą połowę przodu przerabiamy podług tych samych obliczeń.
Plecy
Do wysokości 58 cm robimy tak jak przód, dalej na tych 114 oczkach robimy 9 cm prosto. Mamy zrobioną połowę pleców, drugą połowę wykonujemy w dalszym ciągu z tym, że tam, gdzie robiliśmy dodawanie, teraz ujmujemy tę samą liczbę oczek.
Wykończenie
Prasujemy lekko wszystkie części,
zszywamy szwy, góry rękawów oraz ramion. Nabieramy 38 oczek ma druty nr 3 na lewej połowie pleców oraz 114 oczek lewego przodu pozostawionych w oczekiwaniu i te 144 oczka przerabiamy ściągaczem 2/2 następująco: przerabiamy najpierw l rząd ściągaczem 2/2, a potem przerabiamy również ściągaczem tylko 54 oczka, odwracamy robotę, przerabiając tylko te oczka, w następnym rzędzie przerabiamy 57 oczek - wracamy, w następnym rzędzie przerabiamy już 60 oczek, wracamy i postępujemy w ten sposób, dodając co drugi rząd 3 oczka więcej aż do wyczerpania wszystkich oczek. Robimy następnie 4 1/2 cm prosto, po czym prawe oczka zakańczamy na prawo, lewe na lewo. Drugą połowę kołnierza przerabiamy podług tych samych obliczeń. Nabieramy teraz u dołu każdej części przodu po 78 oczek, przerabiamy 15 cm ściągaczem 2/2 i wszystkie oczka zakańczamy. Nabieramy 130 oczek u dołu pleców, przerabiamy 15 cm ściągaczem 2/2 rozpoczynając go dwoma oczkami na lewo. U dołu rękawów nabieramy po 56 oczek na druty nr 3, przerabiamy 16 cm ściągaczem 2/2 i zakańczamy wszystkie oczka, jak poprzednio. Zeszywamy dół rękawów oraz boczne szwy. Z 8 nitek robimy sznur ok. 2,5 m długości i przeciągamy go u dołu lizeski tuż nad ściągaczem.
|
WYKROJE |
|
|
Listopadowa Instrukcja Obsługi powstała na podstawie dodatku miesięcznego Kobiety i Życia (nr 37/1180 wrzesień 1973 r.).
|