Dieter Kalka: Wszystko to tylko teatr i inne opowiadania. Przeł. M. Śnieciński i G. Matuszek. Wydawnictwo „Obserwator”. Poznań 1999. Biblioteka Niemiecka.
Dieter Kalka i jego walka z socjalizmem w NRD-owskim wydaniu. Walka prywatna całkowicie. Czyta się bez z wstrętu, ale postaci szeleszczą nieco papierem. Tytuł, wzięty z jednego z opowiadań, fatalny, gdyż strasznie banalny – czy nie lepiej by się promowało, drogi wydawco, zbiór zatytułowany od innego opowiadania (fakt, iż najkrótszego)
Kacet dla kurcząt? I czy tytuł taki nie byłby bliższy realnej zawartości książki?
KCK
Agnieszka Wolny: Mocno poszukiwana. Oficyna Wydawnicza „Atut”. Wrocławskie Wydawnictwo Oświatowe. Wrocław 1999. Biblioteka Poetycka „Dykcji”, t. 1.
Sex & drugs & technopol. Ponieważ orgazm jest „wliczony w główną przegraną” (s. 9, wiersz bez tytułu), to tytułowa „mocno poszukiwana” będzie wolność lub tożsamość. Albo jedno i drugie. W każdym razie we Wrocławiu zalęgła się konkurencja dla dotychczasowej skandalistki, Ewy Sonnenberg. Będziemy obserwować postępy wolności.
KCK
Włodzimierz Bolecki: Polowanie na postmodernistów (w Polsce). Wydawnictwo Literackie. Kraków 1999.
Kto wcześniej czytał tytułowy szkic z tej książki (a był on już dwukrotnie drukowany – w „Tekstach Drugich” i w książce zbiorowej ku czci Henryka Markiewicza), ten wie, że Włodzimierz Bolecki sam do koła łowieckiego się nie zapisał, a wręcz przeciwnie – na innych myśliwych donosi. Po prawdzie, książka powinna nosić taki oto tytuł:
Polowanie na polujących na postmodernistów (w Polsce). Krytyka ekologiczna? Jak wiadomo, z ekologów wyłażą niekiedy umysłowi (i nie tylko) terroryści wcale nie mniejsi od feministek, lecz Boleckiego można zrozumieć. Przerabianie przez co tępszych polonistów takich pisarzy, jak Schulz, Witkiewicz czy Gombrowicz na postmodernistów woła o pomstę do nieba. Nic dziwnego, że Bolecki nie strzymał. Inna rzecz to pytanie, skąd się ta pokusa (by przerabiać) wzięła, i wielka szkoda, że autor książki zaniedbał postawić ten problem, poprzestając jedynie na prostowaniu polonistycznych nadużyć. Zabawne jest również to, w jaki sposób Bolecki usiłuje się wyplątać ze swojej starej tezy o niemożliwości postmodernizmu nad Wisłą (z uwagi na cywilizacyjne zapóźnienie naszej ojczyzny). Czytamy tedy, że to przecież „Tygodnik Powszechny” wciąż znajduje się w głównym nurcie polskiej kultury, a nie „FA-art”. No, ale co z tego, że nakład zasłużonego krakowskiego tygodnika jest zdecydowanie większy? Czytamy również, że pisząc przed lat tytułowy szkic Bolecki chciał – ni mniej, ni więcej – zainicjować poważną dyskusję nad kwestią postmodernizmu. Zdaje się, że autor dość oryginalnie rozumie zaproszenie do debaty: najpierw na wszelki wypadek wpakuję ci kulkę w łeb, a potem ewentualnie porozmawiamy… Dyskomfort Boleckiego bierze się po prostu stąd, że postmodernizm zachował się niczym James Bond. Bolecki go zastrzelił, a on mimo to uciekł.
KU
Odkąd stało się jasne, że redaktorzy krakowskiego dwumiesięcznika „Studium” drukują wszystko i każdemu wydadzą książkę, przed siedzibą redakcji, a także Wydawnictwa „Zielona Sowa” ustawiła się wielokilometrowa kolejka zdesperowanych autorów. Moment ten świetnie utrwalił na kliszy, używający wyłącznie aparatu Leica, znany fotograf Sebastiao Salgado. Na zdjęciach wykonanych w 1986 roku w kopalni złota Serra Pelade widzimy:
1. Autorów zmierzających do drzwi redakcji (na plecach dźwigają wydane już tomiki oraz nie publikowane maszynopisy).
2. Ogólny widok redakcji oraz kolejki autorów, dający pojęcie o skali zjawiska pisania wierszy w Polsce, a także o „ciemnych źródłach” tej (radosnej) twórczości.
3. Jednego z poetów śląskich, który prowadzi ożywioną dyskusję z redaktorem naczelnym „Studium”. Wydarzeniu temu przypatruje się ukryta w tłumie rada redakcyjna tego dwumiesięcznika (m.in. Jerzy Jarzębski, Bronisław Maj, Gabriela Matuszek, Ryszard Nycz, Stanisław Stabro, Władysław Stróżewski, Marta Wyka).
WW
Włodzimierz Bolecki: Polowanie na postmodernistów (w Polsce). Wydawnictwo Literackie. Kraków 1999.
Marek Karcerowicz: Nie przypominam sobie pani. Wydawnictwo „Czarna lampa”. Warszawa-Wołowiec 2000.
Gabriela Łęcka: Salon literacki. Wydawnictwo WAB. Warszawa 2000.
Sławomir Matusz: Przewrotka aniołów. Instytut Wydawniczy „Świadectwo”. Bydgoszcz 1999.
Bułat Okudżawa: Przejazdny muzyk. Seria poetycka kwartalnika „Fraza”. Rzeszów 1999.
Eryk Ostrowski: Słońce. Wydawnictwo Baran i Suszczyński. Kraków 1999.
Grzegorz Strumyk: Łzy. Wydawnictwo WAB. Warszawa 2000.
Paweł Tański: Zdania z wiśni. Wydawnictwo Wit-Graf. Toruń 2000.
Małgorzata Wyrwicz: Koneseria. (xero). Wydawnictwo Ś Firma. Warszawa 2000.
Cykliczny Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Jasia, Co Nie Doczekał
Redakcja miesięcznika internetowego i kwartalnika papierowego „FA-art” ogłasza cykliczny (rozstrzygany w miarę posiadania gotówki na nagrodę główną) konkurs im. Jasia, Co Nie Doczekał. Adresatem konkursu są ci literaci, którzy dotąd nie otrzymali jeszcze żadnej nagrody. Nagrodą główną jest kufel piwa (mały). Zgłoszeń kandydatów do nagrody prosimy nie nadsyłać, bo – jako kompetentne jury – sami wiemy, kogo należy wyróżnić.
Jednoczesnie informujemy, że rozstrzygnięta została pierwsza edycja naszego konkursu. Nagrodą im. Jasia, Co Nie Doczekał jury (Cezary K. Kęder, Dariusz Nowacki i Krzysztof Uniłowski) postanowiło wyróżnić Stefana Szymutkę.
Jury wzięło pod uwagę całość dotychczasowego dorobku laureata – literaturoznawcy i wykładowcy Uniwersytetu Śląskiego, autora dwóch znakomitych, a nie docenionych książek Zrozumieć Parnickiego (1992) oraz Rzeczywistość jako zwątpienie w literaturze i literaturoznawstwie (1998). Skupiając się na kwestii wyrażenia w dziele literackim rzeczywistości historycznej i podkreślając oryginalność rozwiązania Parnickiego, nasz laureat dał zupełnie nowy obraz twórczości autora Słowa i ciała, jednego z najwybitniejszych prozaików XX wieku. Z intelektualnego patronatu Szymutki zrodziła się osobna szkoła badawcza w dziedzinie parnickologii. Problem przedstawienia w dwudziestowiecznej literaturze, relacja język a rzeczywistość to również zasadniczy temat drugiej książki naszego laureata – napisanej ze swadą, nie stroniącej od dyskusji z postawami dominującymi we współczesnej polonistyce, wyrastającej z wyraźnie określonych sympatii literackich i światopoglądowych. Szymutko konsekwentnie upomina się i promuje literaturę, której wartość polega na samodzielnym zmaganiu się z najważniejszymi dylematami współczesnej myśli. Osobne miejsce w dorobku laureata zajmuje eseistyka, tematycznie związana ze Śląskiem, a za sprawą intelektualnej rangi będąca zjawiskiem nieporównywalnym z żadną inną twórczością z kręgu literatury korzennej (kiedy wreszcie będzie z tego książka, Stefanie?).
Nagroda w postaci kufelka piwa zostanie laureatowi przekazana w terminie i miejscu wybranym przez niego samego.
Ogólnopolski Konkurs Literacki w Legnicy
Biblioteka miejska w Legnicy oraz redakcja tygodnika „Konkrety” ogłaszają otwarty konkurs literacki w kategoriach poezji i prozy. Opatrzone godłem zestawy 5 wierszy lub utwory prozatorskie do 15 stron maszynopisu należy nadsyłać do 31 marca 2000 pod adresem: Legnicka Biblioteka Publiczna, ul. Piastowska 22, 59-220 Legnica z dopiskiem „konkurs literacki”.
II Kulturaliowy Konkurs Poetycki
W ramach Dni Kultury Studenckiej „KULTURALIA”, zorganizowanych przez Katolicki Uniwersytet Lubelski, odbędzie się II Kulturaliowy Konkurs Poetycki. Opatrzone godłem zestawy trzech wierszy (w pięciu egzemplarzach) należy nadsyłać do 12 kwietnia 2000 (decyduje data stempla pocztowego) pod adresem: Uczelniany Samorząd Studentów KUL / Al. Racławickie 14 / 20-950 Lublin.
Konkurs poetycki czasopisma „Pro Arte”
Redakcja pisma „Pro Arte” ogłasza konkurs na najlepszy zestaw wierszy poetów urodzonych w latach siedemdziesiątych. Zestawy pięciu wierszy (w pięciu egzemplarzach), opatrzone godłem, wraz z zaklejoną kopertą z danymi osobowymi i krótką notą biograficzną, należy nadsyłać na adres: Redakcja „Pro Arte” / Al. Niepodległości 4, p. 17A (Collegium Novum) / 61-874 Poznań z dopiskiem „konkurs poetycki”. Nagrodą za pierwsze miejsce będzie publikacja w antologii roczników 70. oraz zaproszenie na festiwal poetycki. Zestawy wierszy należy nadsyłać do 31 maja 2000 r.
Konkurs krytycznoliteracki czasopisma „Pro Arte”
Redakcja pisma „Pro Arte” ogłasza konkurs na recenzję, esej, szkic, dotyczący twórczości poetów urodzonych w latach siedemdziesiątych. Prace (w trzech egzemplarzach), opatrzone godłem, wraz z zaklejoną kopertą z danymi osobowymi i krótką notą biograficzną, należy nadsyłać na adres: Redakcja „Pro Arte” / Al. Niepodległości 4, p. 17A (Collegium Novum) / 61-874 Poznań z dopiskiem „konkurs”. Nagrodą za pierwsze miejsce będzie odczyt na sesji, poprzedzającej festiwal poetycki, oraz publikacja na łamach „Pro Arte”. Termin nadsyłania prac do 31 maja 2000 r.
XX Ogólnopolski Konkurs Poetycki „O Laur Jabłoni”
Centrum Kultury w Grójcu (skr. poczt. 71, ul. Piłsudskiego 1, 05-600 Grójec) ogłasza kolejną edycję konkursu poetyckiego. Warunkiem uczestwnictwa jest nadesłanie trzech wierszy o dowolnej tematyce. W związku z popularyzacją regionu organizatorom zależy, aby choć jeden tekst dotyczył Ziemi Grójeckiej. Wiersze w formie maszynopisu, skompletowane w trzy zestawy, każdy opatrzony godłem, należy przesyłać na adres organizatora do 31 maja 2000 r.
IV Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Stanisława Grochowiaka
Miejska Biblioteka Publiczna im. S. Grochowiaka oraz Centrum Kultury i Sztuki w Lesznie ogłaszają otwarty konkurs literacki. Uczestnicy konkursu mogą nadesłać utwór poetycki, utwór prozą (nowela, opowiadanie, esej), utwór dramatyczny lub słuchowisko radiowe o dowolnej tematyce, w czterech egzemplarzach opatrzonych godłem na adres: Miejska Biblioteka Publiczna im. S. Grochowiaka / ul. Bolesława Chrobrego 3 / 64-100 Leszno z dopiskiem „konkurs literacki”. Termin nadsyłania prac upływa 31 maja 2000 r. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi w listopadzie 2000 r. (pula nagród – 8.000 PLN). Organizatorzy zastrzegają sobie prawo publikacji utworów nagrodzonych i wyróżnionych bez honorarium.
II Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Stanisława Jerzego Leca
Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu ogłasza otwarty konkurs za fraszkę lub aforyzm. Zachęca się do nadsyłania zestawu 5 aforyzmów lub 5 fraszek w 5 egzemplarzach. Zestawy opatrzone godłem należy przesyłać w nieprzekraczalnym terminie do 31 lipca 2000 r. na adres organizatora: Miejski Ośrodek Kultury, Al. Tysiąclecia 37, 34-400 Nowy Targ z dopiskiem na kopercie „konkurs literacki”.
"Arytmia" - http://arytmia.art.pl
Miłosz Biedrzycki - http://www.darta.art.pl/poezja
"bruLion" - http://ikp.ikp.pl/~brulion/brulion.html
"Czasopisma kulturalne w Polsce" Katalog Fundacji Batorego
- http://www.batory.org.pl/katalog
Cezary Domarus - http://free.polbox.pl/d/domarus
"Dlatego" - http://www.dlatego.art.pl
"ExLibris" - http://www.exlibris.pol.pl
"fotoTAPETA" - http://fototapeta.art.pl
"Galeria Korpus Kulturalny Almanach Sztuki" - http://www.kk.art.pl
"Krasnogruda", Fundacja Pogranicza - http://pogranicze.sejny.pl/
"Latarnik" - http://www.latarnik.pl
"Literatura na Świecie" - http://www.lns.art.pl
"Magazyn Literacki" - http://www.wyzwania.org.pl/magazyn
"Magazyn Sztuki" - http://www.magazynsztuki.home.pl
"Odra" - http://www.odra.art.pl
"Portret" - http://free.art.pl/portret
"Raster" - http://www.darta.art.pl/raster
"Szafa" - http://szafa.ata.com.pl/
"Siódma Prowincja" - http://http://www.7th-province.org.pl/
Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki - http://www.wyzwania.org.pl/magazyn/prezentacje/dycki.htm
"Valetz" - http://magazine.valetz.art.pl
"Kursywa" - Internetowy Magazyn Literacki -
http://free.art.pl/kursywa
Polska 2000 -
http://www.polska2000.pl
Szanowni Państwo,
W związku ze zmianami politycznymi w Austrii – tj. dojściem do władzy mocno prawicowej partii Jörga Haidera FPÖ, ktora obecnie tworzy koalicję z konserwatywną ÖVP, postanowiliśmy wystapić z niżej podanym tekstem protestu, z prośbą o (bezpłatne) opublikowanie w Waszym pismie. Aczkolwiek ww. zmiany polityczne były demokratyczne, są one - powolnym, lecz wyraźnym trendem i ruchem ku ideologiom nietolerancji, ksenofobii, nacjonalizmu i faszyzmu. Stąd też nie tylko nasz protest, ale i dziesiątek i setek tysięcy innych w Austrii żyjących osób, które nie tylko pamiętają (demokratyczne) dojście do władzy Hitlera, ale i dotychczasową, i obecną politykę, ideologie i cele FPÖ - co do obcokrajowców, wolności sztuki, integracji europejskiej, etc.
Pozdrowienia,
Lukasz Szopa & Jörg Piringer
(Tekst, który prosimy opublikować:)
My, niżej podpisani, w Austrii żyjący lub z Austrią związani pisarze i artyści, protestujemy przeciw obecnie rządzącej władzy i związanych z nią prądom faszyzmu, nacjonalizmu i nietolerancji. Opowiadamy się za światem otwartości, tolerancji i ludzkiej solidarności, i prosimy o moralne i artystyczne wsparcie.
Barbara Viktoria Kaiser, Charlotte Eckler, Christian Hessle, Christian König, Christian Scheib,
Christof Kummerer, Christof Kurzmann, Das Erste Wiener Gemüseorchester, Die Flut, Dietmar Bruckmayr, Dirk Schröder, Doris Krüger, Elfriede Kern, Evelyne Fuerlinger, Franky Ablinger, Günter Zechmeister, Hans Platzgumer, Harald Homolka List, Institut Für Transakustische Orschung, Johannes Grenzfurthner, Jörg Piringer, Klaus Filip, Lisa Rosenblatt, Lukasz Szopa, Maia Gusberti, Martin Reiter, Matthias Meinharter, Michaela Grill, Nicole Schatt, Nikolaus Gansterer, Norbert Pfaffenbichler, Paul Poet, Peter Purgathofer, Reni Hofmüller, Richard Klammer, Stephan Moser, Sybille Relger, Takeshi Fumimoto, Ueli Hirzel, Vera Reumann, Walter Lendl.
OD REDAKCJI: My także opowiadamy się za światem otwartości, tolerancji i ludzkiej solidarności. W liście niepokoi nas tylko fraza „artystyczne wsparcie”. Czy powinniśmy napisać jakieś książki bądź stworzyć inne dzieła sztuki? A może wystarczy zapamiętać nazwiska podpisanych pod protestem?